Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-04-11 12:56:29
Autor zdjęcia/źródło: Babyono mat. promocyjne
Od urodzenia nasze maluchy zewsząd atakowane są „wspaniałymi” prezentami w postaci zabawek. Coraz mniej obdarowujących jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zabawka, chociażby najpiękniejsza, nie zawsze służy dziecku. Tak niegdyś popularne chodziki już dawno przeszły do lamusa, ponieważ nie wspierały rozwoju dziecka, a wręcz mu szkodziły. Na szczęście świadomość nas rodziców rośnie i wiemy, że zabawki trzeba wybierać z głową.
Zbliża się Dzień Dziecka i wielu rodziców, ja też zresztą, chce w tym dniu dać dziecku coś wyjątkowego. Ważne jest żeby otaczać dziecko takimi zabawkami, które pobudzają jego rozwój. Mam na tym punkcie pewnie przesadnego bzika i zawsze zastanawiam się jak dana zabawka działa na moje dziecko, ale biorąc pod uwagę fakt, jak wiele dzieci ma teraz problemy z integracją sensoryczną, trzeba dmuchać na zimne. Wystarczy dobrze wybierać dziecku zabawki i bacznie obserwować jego postępy, by skutecznie wspierać jego rozwój i w porę reagować na dane odstępstwa od normy. Taka troska o kamienie milowe z pewnością zaprocentuje w przyszłości zdrowym i wesołym maluchem, który nie tylko będzie sprawny, ale także będzie potrafił się bawić nawet prostą zabawką.
Kiedy wróciłam do domu z maluszkiem, wszyscy chcieli obdarowywać go pięknymi prezentami i zabawkami. Zalew prezentów bezużytecznych jest przytłaczający, ale już na początku nauczyłam się, by świadomie wybierać rzeczy, które daję dziecku. Wielu rodziców więc pyta mnie od czego zacząć przygodę z zabawkami dla maleństwa. Odpowiedź intuicyjnie dobrze znacie, bo jest to tzw. stara, dobra i ponadczasowa klasyka.
Kto nie zna grzechotki, czy piszczka? Te proste zabawki, które od razu przychodzą nam do głowy, na początku swojej zabawkowej kariery powinno zaliczyć każde dziecko. Bardzo ważny jest fakt, że zabawki te wydają dźwięki, w którego to stronę dzieci zwracają swoją uwagę już w pierwszym miesiącach życia. Wyszukane melodyjki są dla dzieci jeszcze zbyt wyszukane, ale drobne piski, czy grzechotanie doskonale przykuwa uwagę, bawi, uczy chwytania i trzymania. Zawsze wybieraj zabawki wykonane z dobrych, bezpiecznych materiałów, ponieważ dzieci w tym wieku lubią brać wszystko do buzi i przy tak małych zabawkach jest to szczególnie istotne.
Inne zabawki jakie warto wprowadzić wraz z kolejnymi miesiącami to tzw. zabawki multisensoryczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są zabawki wiszące, jak pokazywana przeze mnie gąsiennica. Na początku możesz ją powiesić dziecku nad łóżeczkiem, a potem z powodzeniem przyczepiać do wózka lub fotelika. Dziecko półroczne zaczyna już powolutku podciągać się do siadu, dzięki czemu z ciekawością wyciąga rączki do wiszących przedmiotów. Zabawki multisensoryczne z kolei wykonane są z różnych materiałów: lusterko, gryzaczek, piszczek, wstążki, które działają na dziecko pobudzająco. Dziecko uczy się jak dana rzecz się zachowuje pod wpływem jego dotyku. Większość maluchów jest wprost zakochana we właściwościach lusterka. Z uwagi na to, że maluch nie tylko siada, ale z czasem powoli pełza na brzuszku, warto zaopatrzyć się na tym etapie w piankowe puzzle. To forma podstawowej edukacyjnej maty. Dzięki niej dziecko przez kolejne miesiące swobodnie i bezpiecznie ćwiczy poruszanie się. Dodatkowo zabawa na macie sprzyja poznawaniu np. liczb, literek, czy zwierzątek. Z taką matą zaprzyjaźnicie się z maluszkiem na długo, dlatego zwracajcie koniecznie uwagę na jakość maty. Tylko niewielu producentów oferuje maty grubsze, tj. 12mm, które są o wiele bardziej trwałe. Zwróćcie też uwagę na wielkość puzzli. Im większe, tym praktyczniejsze. Warto też zadbać o to by mata, którą kupujecie miała praktyczne opakowanie, ponieważ niejednokrotnie będziecie chcieli zabrać ją ze sobą na piknik.
Do zabaw na podłodze przyda się także z pewnością dobra mata edukacyjna. Jak sama nazwa głosi mata bawi i uczy, a także rozwija motorykę i sensorykę dziecka. Wydające dźwięki, różnokolorowe przedmoity wiszące nad dzieckiem przykuwają jego uwagę, kształtują wyobraźnię. Dziecko chętnie ćwiczy ruchy chwytne rękami, uwrażliwia się na dotykanie różnych materiałów i bada ich reakcje pod wpływem swojego dotyku. Także główka dziecka lekko się unosi, dlatego tak ważna jest poduszeczka ma macie. To świetne ćwiczenia na kark, wspierające umiejętność siadania. Na każde dziecko maty edukacyjne działają inaczej. Jednych uspokaja i kołysze do snu, innych pobudza do zabawy.
Wraz z chodzeniem maluszka po domu i poszerzania się jego świata o nową rzeczywistość spoza obrębu łóżeczka, dziecko zaczyna więcej rzeczy rozumieć. Pierwszą z lekcji jaką maluszek odrabia jest przyczynowość. Doskonałą zabawką do przerobienia tej lekcji są piramidki edukacyjne. Dzieci uczą się dopasowywania różnej wielkości kubków, ćwiczą rozróżnianie wielkości i kształtu, reagują na kolory. Piramidka jak wiadomo może powstać tylko wtedy, gdy ułoży się ją w odpowiedniej kolejności. Sprawdź czy Twój maluszek już radzi sobie z tym wyzwaniem i bądź dumy z postępów!
Na koniec chciałabym obalić mit piłeczki. To zabawka nie tylko dla chłopców. Powinna się pojawić w każdym domu. Na początek powinniście wybrać miękką piłeczkę, która jest wygodna i bezpieczna. Taka zabawka zostanie z wami na długo. Dziecko zacznie od miętoszenia jej, a potem przejdzie do turlania. Tak! Przed Wami godziny turlania piłeczką po podłodze, a pierwszy rzut powitacie ze łzami w oczach! Z czasem pojawią się gole i inne wygibasy z piłeczką, z których będziecie jeszcze bardziej szczęśliwi. Chwytanie i precyzja ruchów to najważniejsze rzeczy, o które dzięki tej zabawce możecie zadbać.
Chcesz poznać więcej mądrych i rozwijających zabawek?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.